ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑ ΜΕ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΕΚΔΟΣΕΩΝ ΚΑΙ ΕΚΤΥΠΩΣΕΩΝ ΤΗΣ ΒΟΥΛΗΣ ΤΩΝ ΕΛΛΗΝΩΝ ΣΤΟ ΠΛΑΙΣΙΟ ΤΟΥ ΔΙΕΘΝΟΥΣ ΣΥΝΕΔΡΙΟΥ ΤΗΣ ΘΕΟΛΟΓΙΚΗΣ ΣΧΟΛΗΣ ΑΘΗΝΩΝ

Monday 24 Ιουνίου 2024
Συνεργασία με τη Διεύθυνση Εκδόσεων και Εκτυπώσεων της Βουλής των Ελλήνων στο πλαίσιο του Διεθνούς Συνεδρίου της Θεολογικής Σχολής Αθηνών

Συνεργασία με τη Διεύθυνση Εκδόσεων και Εκτυπώσεων της Βουλής των Ελλήνων
στο πλαίσιο του Διεθνούς Συνεδρίου της Θεολογικής Σχολής του Ε.Κ.Π.Α.
για την έκδοση του Προγράμματος και του
Booklet
του Διεθνούς Συνεδρίου της Θεολογικής Σχολής του ΕΚΠΑ
«Η Ορθόδοξη Θεολογία στον 21ο αιώνα. Προκλήσεις και προοπτικές»
(Αθήνα 24-28 Νοεμβρίου 2024)

Ύστερα από πρόσκληση του προϊσταμένου της Διεύθυνσης Εκδόσεων και Εκτυπώσεων της Βουλής των Ελλήνων Σωτήρη Στασινόπουλου, υποψηφίου διδάκτορα του Τμήματος Θεολογίας του Ε.Κ.Π.Α., επισκεφθήκαμε με την ομάδα της γραμματείας που επιμελείται το πρόγραμμα και ετοιμάζει το βιβλίο-κατάλογο (booklet) των ομιλητών του διεθνούς συνεδρίου, τη Διεύθυνση Εκδόσεων και Εκτυπώσεων της Βουλής.

Στη συνάντηση, που έγινε στην έδρα της Διεύθυνσης Εκδόσεων και Εκτυπώσεων της Βουλής των Ελλήνων στο ιστορικό και εμβληματικό «Δημόσιο Καπνεργοστάσιο» της οδού Λένορμαν, ο προϊστάμενός της Σωτήρης Στασινόπουλος, τα μέλη της γραμματείας Σοφία Κουνάβη, Βασίλης Νικολίτσης, Θωμάς Γαρουφαλής, Χριστίνα Κούνα, καθώς και τα μέλη της ομάδας επικοινωνίας και προβολής του συνεδρίου Δήμητρα Τούντα, Αγγελική Κορρέ με επικεφαλής τον Αναπλ. Καθηγητή Σταύρο Γιαγκάζογλου εκ μέρους της Επιστημονικής και Οργανωτικής Επιτροπής, ανταλλάξαμε ιδέες για τον τυποτεχνικό σχεδιασμό και το χρονοδιάγραμμα έκδοσης του προγράμματος και του βιβλίου-καταλόγου με τα βιογραφικά στοιχεία και τις περιλήψεις του προσεχούς διεθνούς συνεδρίου (booklet).

Στο τέλος της συνάντησης εργασίας, ο Σωτήρης Στασινόπουλος ξενάγησε την ομάδα μας στους χώρους εργασίας και στα μηχανήματα της Διεύθυνσης Εκδόσεων και Εκτυπώσεων καθώς και στο εξαιρετικά ανακαινισμένο κτήριο του «Δημόσιου Καπνεργοστασίου», το οποίο στεγάζει πλέον διάφορες υπηρεσίες της Βουλής των Ελλήνων όπως το Τμήμα Βιβλιοθήκης Πόλης και Διαχείρισης Συστημάτων Βιβλιοθήκης, το Τμήμα Διατήρησης και Συντήρησης Έντυπου Υλικού και Έργων Τέχνης και, προσωρινά, το Τμήμα Μπενακείου Βιβλιοθήκης και Συλλογών Πολιτικών Προσωπικοτήτων της Διεύθυνσης Βιβλιοθήκης της Βουλής και φιλοξενεί στο εντυπωσιακό αίθριό του ποικίλες πολιτιστικές δράσεις.